Lund University (Danijela Miković)
Institucija: Sveučilište u Lundu, Švedska, Fakultet političkih znanosti
Stipendija: Stipendija za poslijediplomske studije iz područja europskih studija Ministarstva europskih integracija, 2004/2005
Piše: Danijela Miković, poslijediplomski studij europske politike
Iskustvo prijavnog procesa
Prijava se sastojala od dva segmenta. Primarno sam se prijavila na program Europska politika u Lundu, te sam nakon četiri mjeseca selekcijskog postupka saznala da sam primljena na program. Osim vremenski, selekcijski postupak što se tiče dokumentacije i nije toliko zahtjevan jer se traže standardni dokumenti koju i inače traže inozemni fakulteti.
Nakon toga sam se prijavila na natječaj Ministarstva europskih integracija koji je trajao oko 2 mjeseca, ali je za razliku od prijave za Lund, bio poprilično zahtjevan što se tiče dokumentacije i intervjua. Neki dokumenti (CV, motivacijsko pismo, opis programa) trebali su biti priloženi na hrvatskom i engleskom jeziku, čak se zahtjevala i potvrda o nekažnjavanju tako da je prijava na kraju sadržavala oko 30ak listova. Ujedno su organizirana dva kruga intervjua, jedan kraći na hrvatskom i drugi duži na engleskom.
Ukupno je čitav proces of prijave na program u Švedskoj do dobivanja stipendije trajao oko pola godine.
Akademsko iskustvo
Program Europska politika bio je izuzetno kvalitetan s naglaskom na slobodnoj specijalizaciji za određena područja prema afinitetima studenata, te na kontinuiranim prezentacijama i diskutiranju umjesto «kampanjskom štrebanju» iz tona debelih knjiga. Predavanja su bila organizirana oko tri dana u tjednu po 3 sata, te se za svaki sat trebalo pripremiti za raspravu ili prezentaciju. Studenti su također u svoje slobodno vrijeme organizirali tzv «study groups» u kojima bi se spajalo ugodno sa korisnim-dogovori o predstojećim partijima sa razgovorima o «školskim» temama.
Profesorski pristup studentima je izuzetno opušten (npr.profesor se oslovljavam samo imenom, ne titulom!), otvoren i prijateljski. Profesor je prije svega onaj koji te uvodi u različite aspekte i tumačenja određenih područja, a ne onaj koji ti prodaje jedinu istinu i čiji autoritet ne smiješ izazvati. Stoga se nerijetko znalo dogoditi da profesori sa studentima popiju pivo nakon predavanja.
Moje akademsko iskustvo u Lundu bilo je dijametralno suprotno dodiplomskom u Hrvatskoj.
Osobno iskustvo
Na osobnom planu Švedska je bila moj «prozor u svijet» što se tiče brojnih ljudi koje sam upoznala. Iako se sami Šveđani na prvi pogled čine pomalo hladnima i nezainteresiranima za druženje sa strancima, nakon što se probije led, čine se srdačnima i uvijek spremnima pomoći. I inače je Švedska zemlja u kojem će vas na svakom koraku dočekati smješak.
Stranom studentu u Lundu na raspolaganju je zaista mnogo kako bi se što ugodnije osjećao i uklopio u novu sredinu.To se kreće u rasponu od studentskog psihologa ako vas uhvati nostalgija za domom ili imate problema u učenju; do mentorskih grupa gdje vas švedski studenti uvode u vlastitu kulturu; do besplatnog pristupa svim resursima potrebnim za akademsko istraživanje.
Katerdala u Lundu kod koje je Ingmar Bergman snimio čuvene scene iz filma "Wild Strawberries"
Lund je najstarije sveučilište u Švedskoj i grad s najvećom studetskom populacijom u Švedskoj. Stoga grad diše «studentski» što se tiče brojnih događanja. A u blizini Lunda je i grad koji nikad ne spava- Copenhangen u Danskoj, u kojem svatko može naći zanimaciju i ludi provod.
Financijsko iskustvo
S obzirom da je školovanje u Švedskoj besplatno (tj. potpuno financirano do strane države), ne samo za švedske studente, već i za strane; bila sam oslobođena velikog dijela troška studiranja. Također, država plaća osnovno zdravstveno osiguranje stranim studentima. Stoga je stipendija pokrivala troškove života, te je bila dovoljna ne samo za stanarinu, hranu i knjige već i za neka inozemna putovanja i pokoji shopping. Procjenjuje se da je studentu dovoljno oko 7000 SEK mjesečno (oko 5 500 kn) za sve troškove, što je također iznos koji švedski studenti dobivaju u obliku stipendije od države.
Smještaj
Smještaj u domu u Lundu bio je izuzetno kvalitetan. Uobičajno je da se dom sastoji od niza stanova u kojima oko 5-10 studenata dijele kuhinju, dnevni boravak i ponekad kupaonu (ili se ima vlastita), te je svaki student smješten sam u sobu; sa non-stop besplatnim pristupom internetu.
Ne postoje menze već se jefino može pojesti u malim restoranima, te je također često da si studenti sami kuhaju i organiziraju večere za svoje sustanare.
S obzirom da je Lund poprilično malen grad, može se prijeći pješice ili bicikolm koji svi studenti koriste.
Ostala iskustva
Svima toplo preporučam studiranje u zemlji Ikee, H&M, Volva i Ericssona!