Homepage > Scholarships > First-hand experience > National University of Singapore (Gorana Grgić)

Stipendisti

National University of Singapore (Gorana Grgić)

Institucija: National University of Singapore (NUS), Faculty of Arts and Social SciencesDepartment of EconomicsDepartment of Political Science
Stipendija: Commonwealth of Independent States and Eastern Europe (CISEE) Award u okviru university-based Student Exchange Programme (SEP) 
Piše: Gorana Grgić, ekonomija i političke znanosti

Iskustvo prijavnog procesa
Prijavna dokumentacija zahtijevala je: 

  • molbu na hrvatskom jeziku 
  • životopis na hrvatskom i engleskom jeziku
  • opis studijskih planova na Nacionalnom sveučilištu u Singapuru na hrvatskom i engleskom jeziku
  • preporuku dvaju profesora matičnog fakulteta na engleskom jeziku 
  • prijepis ocjena položenih ispita 
  • potvrdu o položenom ispitu TOEFL ili IELTS

Natječaj je bio otvoren u prosincu s rokom do početka ožujka. Ta su tri mjeseca bila dovoljna da prikupim svu potrebnu dokumentaciju i položim TOEFL. Niti jedna od etapa prijavnog procesa nije bila naročito zahtjevna.  

Akademsko iskustvo
NUS je rangiran kao 33. Sveučilište u svijetu i 4. u Aziji (prema THES - QS World University Rankings 2007 - Top 100 Universities), što je već dovoljan indikator kvalitete programa. Kolegije koje sam slušala predavali su lokalni i gostujući profesori koji su doktorirali na renomiranim svjetskim sveučilištima (npr. Ivy League sveučilišta, LSE, i sl.).

Nastava je kao i kod nas podijeljena na predavanja i seminare, s time da je na seminarska nastava podijeljena u grupe od maksimum 20 studenata. Sva obvezna i dopunska literatura je u korak s vremenom i gotovo da nema udžbenika čije je posljednje izdanje starije od par godina.

Finalne ocjene dobivaju se na temelju mid-term exama, final exama, kritičkih eseja i sudjelovanja na nastavi (postotci variraju ovisno o predmetu iako u većini slučajeva final exam nosi 40% ukupne ocjene). Pravila su vrlo transparentna - nema usmenih ispita, na ispitima nema grupa (svi imaju ista pitanja i jednaku šansu), a svi se radovi pišu pod šifrom kako bi ocjenjivanje bilo što objektivnije.  

Osobno iskustvo
Ovaj me je program razmjene obogatio na akademskoj razini budući da sam, uz predmete s Odsjeka za ekonomiju, odslušala i predmete s Odsjeka za političke znanosti, te sam tako proširila svoje vidike u društvenim znanostima. Ovo mi je iskustvo pomoglo pri odlučivanju o usmjerenju kod poslijediplomskog studija.

No, više od svega, ovaj me program obogatio na osobnoj, životnoj razini. Imala sam jedinstvenu priliku studirati na jednom od ponajboljih svjetskih fakuteta, te u isto vrijeme živjeti u iznimno sigurnom, uzbudljivom i multikulturalnom gradu.

Uz to, živjeći na campusu upoznala sam druge studente na razmjeni i sklopila brojna nova prijateljstva.  

Noćni život i shopping su veliki plusevi mog boravka u Singapuru. Isto tako, činjenica da se Singapur nalazi u srcu jugoistočne Azije, omogućila mi je da posjetim neke od zemalja regije poput Malezije, Tajlanda, Vijetnama, Kambodže, itd.

Jedini minus je bila na početna prilagodba na vrlo toplu i vlažnu klimu, te na azijsku kuhinju, na koju se nikako nisam uspjela prilagoditi.

Financijsko iskustvo
U usporedbi s Hrvatskom, Singapur je skuplji za život, ali u isto vrijeme je i puno organiziraniji. Moja je stipendija pokrila troškove školarine, smještaja, knjiga i osnovnih životnih troškova. Za financiranje putovanja, izlazaka i shopping bili su zaduženi moji roditelji.

Smještaj
Bila sam smještena u Prince George's Park Residence koji je osmišljen kao skup od oko tridesetak zgrada s osam katova, gdje je svaki kat jedan klaster s 11-15 jednokrevetnih soba koje dijele svoju kuhinju i kupaone.

Domovi su smješteni na campusu i do svakog fakulteta konstantno voze interni sveučilišni autobusi, iako ništa nije daleko ukoliko se ide pješice. Za svaki klaster zaduženi su Resident Assistants (stariji studenti) i Resident Advisors (neki od lokalnih profesora ili zaposlenika Sveučilišta).

Prehrana na campusu je bazirana na sistemu self-service food court, pa tako studenti mogu birati između azijske i zapadnjačke kuhinje koje su raspoređene po različitim štandovima s hranom. Cijene na campusu su s popustom za studente. Postoji niz aktivnosti u kojima studenti mogu sudjelovati – od sportskih klubova, preko raznih udruga, do volontiranja u zajednici. Sukladno sudjelovanju u navedenima, studenti se nagrađuju boljim smješajem ili dodatnim kreditima u studiranju.


 

 

Visit www.ceu.hu