Gent University, Belgium - Jelena Vlahušić
Stipendistica: Jelena Vlahušić
Naziv stipendije: Stipendija Vlade Flandrije
Akademska godina: 2016./2017.
Stipendija je bila za: poslijediplomski studij
Mjesto studiranja: Gent, Belgija
Naziv institucije: Sveučilište u Gentu
Naziv fakulteta: Pravni fakultet
Naziv programa: LLM in International and European Law
Web adresa: https://www.ugent.be/en
Iskustvo prijavnog procesa:
Da bi se prijavili za ovu stipendiju morate imati odličan akademski uspjeh te posjedovati potvrdu visoke razine poznavanja engleskog jezika. Procedura prijave bila je poprilično jednostavna. Za početak, morate imati potvrdu da ste primljeni na poslijediplomski studij nekog od flamanskih sveučilišta, tzv. admission letter koji izdaje fakultet u okrilju kojeg se izvodi studij. Ostatak prijavne dokumentacije uključivao je kopiju putovnice, prijepis ocjena, kopiju diplome, potvrdu znanja engleskog jezika, motivacijsko pismo te dva pisma preporuke sveučilišnih profesora ili poslodavca. Svi navedeni dokumenti šalju se odabranom sveučilištu koje odlučuje koje će kandidate nominirati nadležnom tijelu Vlade Flandrije.
Akademsko iskustvo:
Flamanska sveučilišta imaju dugu tradiciju i zasluženo se nalaze na listi najboljih europskih obrazovnih ustanova. Sveučilište u Gentu osnovao je 1817. nizozemski kralj William I, a istoimeni grad je dom 250 000 stanovnika od kojih čak 50 000 čine nastavno osoblje i studenti. Neka vas ne zavara fasada srednjovjekovnog gradića! Da je Gent vrlo ambiciozno sveučilište dokazuje i činjenica da je prvo europsko sveučilište koje je uspostavilo svoj kampus u Južnoj Koreji s ciljem privlačenja azijskih studenata. Moj je izbor jer ulazi u 100 najboljih sveučilišta na svijetu te je poznat po izvrsnosti poslijediplomskih studija prava. Kvaliteta programa najbolje se očituje u profesorima koji imaju iskustvo rada u tijelima Europske Unije i međunarodnim institucijama, ali i poznatim svjetskim odvjetničkim uredima. U posebnom utisku su mi ostala predavanja profesora Jacquesa Bourgeoisa, jednog od najvećih europskih stručnjaka u području prava tržišnog natjecanja, a ujedno i najboljeg predavača kojeg sam ikada imala priliku slušati. Sam način studiranja se uvelike razlikuje od onoga koji se primjenjuje na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Predavanja se odvijaju u manjim grupama te se od studenta zahtijeva da se za svako predavanje pripremi čime se osnažuje kvaliteta diskusije te olakšava pripremanje ispita. Većina predmeta sadrži samo pisani ispit, ali je zato za skoro svaki predmet potrebno napisati kratki rad koji se i usmeno prezentira te ulazi u završnu ocjenu. Veliki je naglasak na praktičnoj primjeni znanja pa se tako na ispitu rješavaju hipotetski slučajevi te pišu eseji o zadanoj temi. Posebno bih istaknula da su obvezni dio studija i seminari iz pregovaranja te javnog nastupa. Također, često smo imali organizirana predavanja o aktualnim temama iz europskog prava i politike koja su, između ostalog, držali istaknuti ambasadori, profesori te europski političari.
Osobno iskustvo:
Nakon Erasmus iskustva u Portugalu, nije mi bio problem snaći se u novoj zemlji. Budući da je većina polaznika studija živjela u domu, postali smo mala povezana obitelj, a s mnogima sam i danas u čestom kontaktu. Kava nakon predavanja, zajednička putovanja, večere te izlasci bili su najljepši dio mog studentskog života, ali i nužan predah od zahtjevnih akademskih obveza. U najvećem studentskom gradu u Belgiji život je u potpunosti prilagođenim mladima pa ćete tako naći mnoštvo kafića, iznenađujuće dobar noćni život, ali i bezbroj kulturno-zabavnih manifestacija od kojih je najpoznatiji ljetni Gent Festival. Sveučilište nudi tečajeve stranih jezika po povoljnoj cijeni što je odlična prilika za učiti flamanski koji je službeni jezik Flandrije, ili francuski - iznimno bitan jezik ako želite raditi u europskim institucijama. Blizina Bruxellesa je još jedna pogodnost koju svakako treba iskoristiti zbog različitih konferencija i seminara koji se tamo održavaju te pridonose profesionalnom usavršavanju i stjecanju kontakata. Belgija je zemlja kompliciranog političkog ustroja i neprivlačne klime, ali i jedna vrijedna zemlja koja svojim studentima pruža vrhunsko obrazovanje. Što se tiče drugih mogućnosti, svakako bih spomenula da Odjel za vanjske poslove Vlade Flandrije financira diplomantima stažiranje u međunarodnim organizacijama diljem svijeta, a mogu se prijaviti i strani studenti koji su diplomirali na nekom od flamanskih sveučilišta. Kao jedna od sretnika koji su uspjeli dobiti financiranje, preporučila bih svima da se odvaže i apliciraju.
Financije:
Vlada Flandrije svake godine dodjeljuje 30 do 40 stipendija namijenjenih izvrsnim studentima iz cijelog svijeta od kojih je desetak stipendija rezervirano za studente iz Japana, SAD-a i Meksika pa budite spremni za veliku konkurenciju. Ukupni iznos stipendije je 8000 eura za jednu akademsku godinu, a jedan od bitnih uvjeta stipendije jest da sveučilište domaćin može tražiti od primatelja stipendije plaćanje školarine u iznosu od svega stotinjak eura, a točan iznos određuje se za svaku akademsku godinu. Imajući u vidu da školarina za poslijediplomski studij prava prava iznosi blizu 5000 eura, iznos školarine koji sam morala platiti bio je doista zanemariv. Život u Belgiji je jako skup, ali stipendija mi je pokrila troškove smještaja, hrane te ostale osobne troškove. Cijene u menzama nisu povoljne pa se većina studenata odlučuje na kuhanje jer je razlika u novčaniku na kraju mjeseca ipak značajna. Druga stavka na kojoj se može uštediti je javni prijevoz jer Gent je grad idealan za šetnje uz mnogobrojne kanale ili bicikliranje. Ako vas zanimaju putovanja, Bruxelles je odlično povezan sa svim europskim gradovima te je moguće jeftino putovati, ali ćete morati izdvojiti vlastita sredstva.
Smještaj:
Bila sam smještena u studentskom domu koji je izvrsno uređen te se nalazi svega petnaestak minuta pješice od centra grada gdje je i fakultet, ali možete si uštediti vrijeme tako da nabavite bicikl koji je omiljeno prijevozno sredstvo svih stanovnika Genta. Cijena sobe sa kupaonicom iznosi 424 eura, a mora se platiti i depozit u iznosu od 160 eura. Neki studenti se odluče na privatni smještaj koji je jeftiniji, ali velika prednost studentskog doma je brza online rezervacija te sigurnost da nećete biti prevareni. Također, Ured za međunarodnu suradnju Pravnog fakulteta potrudio se osigurati određeni broj soba za polaznike programa tako da sam imala prednost pred ostalim studentima, ali budući da broj polaznika nadilazi smještajne kapacitete, vrlo je bitno rezervirati sobu na vrijeme.