Homepage > Scholarships > First-hand experience > American College of Management and Technology (Dragan Mrkajić)

Stipendisti

American College of Management and Technology (Dragan Mrkajić)

Dragan Mrkajić, diplomant ACMT-a u Dubrovniku, sudjeluje u mnogobrojnim projektima unutar marketinga i takozvanog svjesnog kapitalizma, s fokusom na socijalnu i ekološku odgovornost.

Diplomirali ste prije 7 godina, kako je izgledao Vaš život nakon završetka fakulteta.

7 godina? Ne mogu vjerovati da je toliko vremena prošlo... Nakon završetka fakulteta radio sam u nekoliko kompanija na različitim pozicijama u području marketinga. Zadnji posao  je bio u T-Mobile-u, gdje sam radio kao marketing manager za poslovne korisnike. Tamo  sam vodio razne projekte kao na primjer implementaciju  Customer Relationship Management (CRM) alata u T-Mobile sustav. Trenutno sam posao stavio na čekanje, s obzirom na to da sam upisao MBA program, koji trenutno pohađam.

Koliko su Vam iskustva s ACMT-a pomogla u današnjem životu?

Mislim da su mi iskustva i znanje stečena sa ACMT-u (American College of Management and Technology) uvelike pomogla u mom osobnom i profesionalnom razvoju. Na ACMT-u sam stekao prijatelje za cijeli život, i da me netko pita, bih li sve ponovio odgovor bi bez dvojbe bio DA!

Profesori sa ACMT-a postavili su nove, zapadne metode učenja, gdje se jako puno pažnje posvećuje primijenjenom učenju, a ne samo  teoriji. Tijekom studija na ACMT-u,  u sklopu «internship» programa, odradio sam i jednogodišnju praksu u američkom Hyatt-u u Beaver Creeku u državi Colorado. To iskustvo mi je pomoglo da se još bolje upoznam sa američkim poslovnim svijetom i na neki način omogućilo da nađem svoj prvi posao.

U sklopu programa „Fulbright for the Future Scholarship“, pokrenutog od američkog ambasadora, Roberta Bradke-a, izabrani ste za stipendista na MBA programu na Bentley  University u Bostonu, ispričajte nam tu priču.

Za stipendiju sam saznao preko prijatelja. Nakon što sam proučio o čemu se točno radi, odlučio sam se prijaviti bez razmišljanja. Fulbrightova stipendija pokriva troškove školarine, života i povratnih avionskih karata – tako da uistinu nije bilo puno nećkanja.

Nakon nekoliko krugova testiranja i intervjua, saznao sam da sam odabran za finalista. Sreći nije bilo kraja. Sljedeći je korak bilo GMAT testiranje, a nakon toga odabir sveučilišta.  Odlučio sam se za Bentley University, zbog njihovog posebno koncipiranog MBA programa s naglaskom na marketing i consulting. Prilika koja mi se pružila sa Fulbright stipendijom je bila bas ono sto sam tražio; program koji nudi Bentley University me zanima, a princip studiranja i vrednovanja znanja mi je poznat, s obzirom na to da sam prije toga studirao na američkom fakultetu.

Američki sustav poslovnog obrazovanja funkcionira savršeno iz tri razloga. Studenti imaju priliku raditi sa mangamentom raznih kompanija i pomoći im u rješavanju njihovih problema.  S druge strane,  firme dobivaju kvalitetne poslovne savjete i ideje, dok sveučilište širi svoju poslovnu mrežu za buduću suradnju. To je kombinacija okolnosti koja svima odgovara – «win win» situacija.

Tijekom MBA-a radite na mnogobrojnim projektima, o čemu se točno radi?

Tijekom prve godine MBA programa imao sam prilike raditi za vodeću svjetsku Biotech kompaniju Genzyme, gdje smo u sklopu Business Process Management predmeta, moj tim i ja prema «Six Sigma» metodologiji radili na projektu unapređenja  IT poslovnih procesa unutar kompanije.  Profesor je nam je bio mentor,  a po završetku projekta firma je implementirala većinu naših prijedloga. Na drugoj sam godini bio dio tima , koji radi na pokretanju nove kompanije koja razvija mobilnu aplikaciju za iOS i Android platformu.  Radi se o vrlo zanimljivom projektu gdje smo napravili istraživanje tržišta i ispitali navike kupaca kroz fokus grupe, intervjue i upitnike te smo prema dobivenim informacijama osmislili funkcije novog proizvoda. Trenutno smo u beta fazi testiranja i proizvod bi trebao biti na tržištu do kraja godine!

Pri Sveučilištu Bentley, predsjednik ste i jedan ste od osnivača Net Impact Chapter-a. O kakvoj je organizaciji riječ?

Na početku prošle godine, prijatelj iz Njemačke i ja smo osnovali Net Impact Chapter pri Bentley University. Radi se o neprofitnoj organizaciji koja okuplja studente i mlade profesionalce iz cijelog svijeta  kako bi razvili svijest o odgovornosti poslovnih subjekata u svojim lokalnim (i globalnim) zajednicama. Bitno je razviti svijest u mladim poslovnim ljudima da upravo njihove odluke uvelike mogu promijeniti svijet nabolje, osobito ako govorimo u društvenom smislu i o ekološkoj održivosti.

Imate li kakvu poruku za mlade nade, buduće studente?

Jedan mudar čovjek jednom mi je rekao da zamislim žir, te da promislim o tome koliko se potencijala krije unutar tako malog ploda da iz njega može izrasti tako veliko i snažno stablo. Po tome smo svi mi jedan mali žir, s neograničenim potencijalom za razvoj. Imamo mogućnost postati što god želimo a na tom putu , dosta često sami sebi znamo biti prepreka.  Mislim da je bitno da si mladi ljudi zacrtaju velike i ambiciozne ciljeve, i krenu  ostvarivati jedan po jedan. I  nikada ne prihvatiti prvo «ne» ,kao razlog za odustajanje od svojih ciljeva, osim kada ti netko kaže da više ne bi trebao pjevati karaoke. :)


 

 

Visit www.ceu.hu